Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odstartováno

5. 09. 2017 13:32:43
Začal nový školní rok. Tuto událost si užívají rodiče školáků a zvláště školáci samotní. Kantoři načerpali sil a vrhají se do práce. Je škoda, že veřejnost nevěnuje více pozornosti těm, kteří to všechno řídí.

Každou chvíli slyšíme, že je nezbytně nutné vnést do školství nové metody, nové poznatky, nové myšlenky. Nejsem si jist jaké. Před několika hodinami jsem míjel na silnici varování, že pomalu je někdy víc než rychle. Také si vybavuji případ stařenky, na první pohled obyčejné ženské, která ještě ve vysokém věku ovládala zbytky gymnaziální latiny. Kdo z vás to umí?

Přes trvalé experimenty (devět tříd, osm tříd, jednoletý učební kurz, tříletá SŠ, čtyřletá SŠ atd.) začal vývoj nejnovější české školy převratným vynálezem platit školy od kusu. Tedy od žáka. Odborníci nic netuší o obecně platném statistickém rozdělení, tedy platném i pro inteligenci. A tak školy, chovající se tržně lanaří. Škol je mnoho a bývají i poloprázdné. Slyšel jsem o střední škole, kde prý přijali ke studiu velmi inteligentního šimpanze. Samozřejmě i s asistentem, protože žák neumí jinou řeč než znakovou. To byste se divili, kolik pojmů náš příbuzný dokáže vyjádřit. Nepochybuji, že úspěšně odmaturuje.

Kdysi se vysokoškoláci počítali na procenta, dnes na desítky procent. Dřív byli maturanti ředitelé podniků, u zdravotních sester se hodnotily i jiné kvality než diplom Bc. Dnes je sekýrujeme bakalářským studiem, a když nám teče do bot, tak to zrušíme. Obávám se, že pokud budou učitelé trvat na zvýšení platů, opustíme požadavek na jejich vysokoškolské vzdělání a pozveme učitele třeba z Mongolska. A nastane škola hrou. Za jaké práce se dává magisterský titul dohledáte na internetu. To už není legrace, to je komedie.

Jiní odborníci odmítají zbytečné předměty jako je matematika, fyzika, chemie a podle potřeby i další. Důležité je umět informace vyhledat a zpracovat. Na síti je vše. Dvacet procent reklamy, třetina hoaxů a nesmyslů, a samozřejmě informace na světové úrovni. Že mnozí z nás nedovedou rozlišit hodnotné od lží je běžně vidět v denním tisku. I ovládání informační techniky a technologie není jednoduché. Kolik uživatelů počítače píše všemi deseti? Běžně umí zapnout počítač, zapnout vyhledávač a zpět. Samozřejmě hry. Skutečné funkce té bedýnky jim zůstávají skryté. Každý pubertální šikula si na síti může hrát s takovým člověkem jak kočka s myší. (A to přehlížím prostý fakt, že od dávných časů je matematika považována za nejlepší způsob tréninku myšlení.)

Dítka se musí motivovat, ne týrat požadavky. Vzpomínám na jednoho akademika, který před léty provokoval názorem, že není nutná zvláštní péče o talenty. Tvrdil, že mají v sobě motor, který je pohání. Podobně byl publikován případ mladého, talentovaného vědce, který dostal práci v jednom prestižním zahraničním kolektivu. Na zkoušku dostal úkol, který perfektně splnil. Jak byl překvapen, když na jeho otázku co má dělat dál mu bylo odpovězeno, že nic. U skutečného vědce se totiž dá s jistotou předpokládat, že při své práci objevuje další a další otázky a řeší další a další úkoly aniž by čekal, že ho někdo povede za ručičku. Tupí lidští roboti jsou ideálem mocipánů.

Pokrokových nápadů mají školští odborníci nadbytek. Asi si řeknete, že to není na škodu. Tak pozor! Není všechno zlato, co se třpytí. Čistě náhodou jsem se v posledních dnech setkal s několika lidmi, kteří na výuku a výchovu mají názor ověřený praxí. Tedy:

Už před pětadvaceti lety upozorňovali zaměstnavatelé (tuším, že to tehdy byla reportáž z ČKD), že budou chybět specialisté. Chybí a stále víc. Školští odborníci mají zřejmě hodně dlouhé vedení. A situace je někdy trapná. Stačí mluvit s živnostníky, kteří zaměstnávají několik zaměstnanců. Když posloucháte stesky, že nejen chybí kvalifikovaní lidé, ale ti kvalifikovaní jsou schopni zkazit práci, znehodnotit materiál. Co dodat?

Bohužel přibývá lidí, kteří se domnívají, že nás vytrhne robotizace nebo dovoz kvalifikovaných ze zahraničí. A my budeme vládnout a šéfovat. Robotizace nedokáže všechno (to ovšem mnozí netuší) a zahraniční pracovníci také nebudou na věky tak poddajní, aby sebou nechali orat a vláčet.

Asi je na čase zamyslet se nad (nejen) školskými reformami. Jestli víte co tím myslím.

Autor: Karel Ryšán | úterý 5.9.2017 13:32 | karma článku: 12.16 | přečteno: 222x

Další články blogera

Karel Ryšán

Kde jsou všichni ateisté?

Jestli očekáváte nějaký vědecký rozbor, tak nečtěte. Shromáždil jsem jen dostupné výroky z nejbližšího okolí. Tedy i z rozhlasu a televize. Takže ani nemusí být relevantní. Možná to je jen nesprávný výklad hovorové češtiny.

21.11.2017 v 8:55 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 603 | Diskuse

Karel Ryšán

Jak prožít hodnotný život?

Naivní mládeži občas radím, aby přepočítala dny průměrného života na koruny. Trapná částka. Proto jsem se poučil u ekonomů jak investovat. V tomto případě čas. Možností jak se necítit na hranici chudoby, je správně investovat čas.

18.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 278 | Diskuse

Karel Ryšán

Světlo na konci tunelu

Surfuji si takhle po ránu na webu. Informace všelijaké a tu ejhle, rozumný, neobvykle slušný článek s dohledatelnou argumentací. Kouknu na podpis a žasnu.

17.11.2017 v 9:55 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 421 | Diskuse

Karel Ryšán

Jak to vlastně je?

Právě jsem si přečetl oslavu podnikatelské šikovnosti. „Chtěl utáhnout nájem a tak začal podnikat.“ Začaly se mně vynořovat z paměti další a další příklady. Na ukázku malá ochutnávka ze skutečných případů.

11.11.2017 v 8:24 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 332 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pro koho jsou víceletá gymnázia?

Příslušné instituce se stále častěji zamýšlejí nad samou podstatou víceletých gymnázií. Masivní odchod chytrých dětí ze základních škol, „kastování“ dětí, zhoršující se výsledky – to vše vyvolává diskuse.

24.11.2017 v 19:11 | Karma článku: 21.09 | Přečteno: 719 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Nahustit pneumatiky v Ústí nad Labem? Úkol téměř nadlidský!

Možná to znáte sami. Máte malý problém a myslíte si, že to rychle vyřešíte. Ale ono se to prostě nějak zadrhne, nebo co. A jak z toho pak ven?! Tak tohle potkalo mého přítele s kompresorem v Ústí nad Labem...

24.11.2017 v 19:02 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 420 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K masakru na Sinaji

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

24.11.2017 v 18:23 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 588 | Diskuse

Alena Kulhavá

Co je úplným odevzdáním se smrti na konci života? Jaký vztah to má se smyslem lidské

existence? Jde to vůbec dohromady? Co můžeme vědět o tom, co je po smrti a co jsou jen různé koncepce? Jak se můžete dotknout vlastní připoutanosti a vztahu ke smrti? I nečekanost smrti podporuje dobrý život. Jak?

24.11.2017 v 17:55 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 247 |
Počet článků 428 Celková karma 22.42 Průměrná čtenost 958

Autor je zvídavý a v tom je ten problém. V přírodních a technických vědách je poznání v určitém čase jednoznačně dané. Ve společenských má deset lidí jedenáct názorů, samozřejmě správných. Jak si vybrat? Například na blogu. Pokud máte dojem, že některé věci zlehčuje, tak máte pravdu. Když už lepší možnost nemá.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.